Udstillinger og Lure Coursing konkurrencer 2024
Deadline
-
09.03.2024
16.03.2024
23.03.2024
Dommere
-
Arnaldo Cotugno, Italien (Sobresalto sobresalto.it)
Whippet og Saluki
Vincent O'Brien, Irland
Gruppe 5 og øvrige gruppe 10
Nørresundby - Lure Coursing
Deadline
-
Åbner 1. februar 2024 og slutter når 200 tilmeldte hunde er opnået, dog senest 5. april 2024
Dommere
-
Jamira Admiraal, NL - Roy Trøan, N - Christina Alfast, DK
Deadline
-
04.05.2024
11.05.2024
18.05.2024
Dommere
-
Vejen 1 08. juni 2024 (formiddag)
Olaf Knauber, Tyskland
Whippet tæver og gruppe 5
Christophe Coppel, Frankrig (Dixmoor)
Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi
Wieslawa Misterka-Kluska, Polen (Polot)
Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Vejen 2 08. juni 2024 (eftermiddag)
Christophe Coppel, Frankrig (Dixmoor)
Whippet tæver og gruppe 5
Wieslawa Misterka-Kluska, Polen (Polot)
Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi
Olaf Knauber, Tyskland
Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Deadline
-
04.05.2024
11.05.2024
18.05.2024
Dommere
-
Wieslawa Misterka-Kluska, Polen (Polot)
Whippet tæver og gruppe 5
Olaf Knauber, Tyskland
Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi
Christophe Coppel, Frankrig (Dixmoor)
Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Deadline
-
01.06.2024
08.06.2024
15.06.2024
Dommere
-
Marie-Josée Melchior, Luxembourg
Whippet og gruppe 5
Judit Szanka, Ungarn (Dévaj)
Øvrige gruppe 10
Nørresundby - Lure Coursing
Deadline
-
Tilmeldingstiden er fra den 13.05.2024 kl. 19.00 indtil det maksimale antal hunde (95) er tilmeldt, dog senest den 16.06.2024 kl. 16.00.
Dommere
-
Judit Szanka, HU
Annette Nyholm, DK
Lars Johansen, DK
Silkeborg - Lure Coursing Klubmesterskab
Deadline
-
Tilmeldingstiden er fra den 22.06.2024 kl. 9.00 indtil det maksimale antal hunde (60) er tilmeldt, dog senest den 29.07.2024 kl. 16.00.
Dommere
-
Christina Alfast
Lars Johansen
Ringsted
-
7. september 2024
Deadline
-
03.08.2024
10.08.2024
17.08.2024
Dommere
-
Janusz Opara, Polen
Whippet(-baby og hvalpe) og gruppe 5
Hector Heathcote, England (Hyndsight)
Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Saluki samt whippet Baby og Hvalpe
Marta Koscianska, Polen
Øvrige gruppe 10
Ringsted - Lure Coursing
-
8. september 2024
Assentoft
-
5. oktober 2024
Deadline
-
31.08.2024
07.09.2024
14.09.2024
Dommere
-
Marion Marpe, Tyskland
Whippet, Galgo Espanol og Borzoi
Jari Partanen, Norge
Øvrige gruppe 10 og gruppe 5
Strøby
-
23. november 2024
Deadline
-
19.10.2024
26.10.2024
02.11.2024
Dommere
-
Frank Kane, England
Whippet
Svein Helgesen, Norge
Azawakh, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Magyar Agar, Saluki og gruppe 5
Fausto Cavalieri, Italien
Øvrige gruppe 10